Type and press Enter.

Trzy statuetki Mediatravel dla TM

Dwie statuetki El Hombre Dorado i jedna Mediatravel Award dla Tomka Michniewicza.

Tomek Michniewicz otrzymał aż trzy nagrody na Festiwalu Mediatravel: za reportaż radiowy, wyprawę roku i książkę „Samsara”.

Jury nagrodziło reportaż „San Quentin, Kalifornia”, z amerykańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, przeznaczonego dla najgorszych przestępców.  Do tego zakładu nie mają wstępu postronni obserwatorzy, a wizyty mediów zdarzają się sporadycznie. Jedynym europejskim dziennikarzem oprócz Tomka, który został wpuszczony za mury tej placówki jest słynny brytyjski reporter BBC, Louis Theroux. Reportaż Tomka został wyemitowany w radiowej Trójce. Możecie go posłuchać TU.

Drugą nagrodę Tomek odebrał za materiał zebrany podczas kilku podróży po Azji, dokumentujących praktyki szamańskie i magiczne. Wraz ze swoimi współpracownikami badał zjawiska trudne do zaakceptowania drogą europejskiego racjonalizmu m.in. w Nepalu, Hongkongu, Laosie, Tajlandii i Wietnamie. Dokumentacja niektórych z nich (praktyki szamańskie plemienia Akha czy przygotowania Ma-Song podczas Festiwalu Wegetariańskiego na Phuket w Tajlandii) miała charakter niemal naukowy, choć prowadzi do trudnych wniosków. Niektóre elementy tego projektu zostały opisane przez Tomka w jego książce „Samsara. Na drogach, których nie ma”.

Za tę książkę Tomek odebrał zresztą trzecią nagrodę, od publiczności festiwalowej. W głosowaniu internetowym „Samsara” pokonała 21 innych propozycji. Więcej informacji o „Samsarze” znajdziecie w dziale „Książki”.

Tomek jest pierwszą osobą, która na jednej edycji Mediatravel zdobyła trzy nagrody w różnych kategoriach.  Więcej o festiwalu i pozostałych nagrodzonych znajdziecie na: www.mediatravel.pl/2011/