Type and press Enter.

PROJEKTY

Chrobot

Kolumbia, Uganda, USA, Japonia, Indie, Zimbabwe, Finlandia

Ambitny projekt reporterski zamykający w formie książki codzienność życia w siedmiu częściach świata. Historia siedmiorga bohaterów dorastających w tym samym czasie w różnych realiach, stanowiąca portret współczesności i człowieka XXI w.

Siły specjalne

Polska

Polskie siły specjalne należą do najlepszych na świecie. W ramach współpracy na różnych polach dokumentuję ich działania, problemy z którymi sobie muszą radzić i dylematy, przed którymi stają. O szkoleniu Hell Week, czyli „egzaminie” Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz misjach w Iraku i Afganistanie możecie przeczytać w „Świecie równoległym”.

Poszukiwacze skarbów

Karaiby, Nowy Meksyk, Floryda, Indonezja, RPA

Dwuletni projekt poświęcony działalności współczesnych poszukiwaczy skarbów. Brałem udział w kilku ekspedycjach, zarówno legalnych, jak i… tych mniej legalnych, m.in. z najsłynniejszą grupą poszukiwaczy skarbów na świecie, Mel Fisher’s Treasures, czy legendarnym łowcą pustynnego złota, Tonym Tuckerem. Jestem pierwszym polskim dziennikarzem, który został wtajemniczony w sekrety środowiska łowców skarbów. Dużą część tego projektu możecie znaleźć w mojej książce „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”.

Fundamentalizm

Północny Pakistan

Reportaż z północnego Pakistanu, terenu uznawanego za szczególnie niebezpieczny przez konflikty religijne, porwania, ataki terrorystyczne i pogranicze z Afganistanem, kontrolowane przez Talibów. Analiza rozróżnienia terminów „muzułmanin” i „terrorysta”. Postrzeganie terroryzmu muzułmańskiego przez konserwatywnych Pakistańczyków.

„Swoją drogą”

Polska, Świat

Projekt, w ramach którego zabierałem na wyprawy „zwykłych ludzi”, zupełnie nieprzygotowanych do zderzenia z trudnymi warunkami. Podczas podróży mogli zderzyć się ze swoimi słabościami, wyobrażeniami i… marzeniami. Finałem projektu była akcja, podczas której spośród ponad 3 tys. zgłoszeń wybraliśmy Darka Sieradzkiego, pracownika przemysłu naftowego, który w Ugandzie zobaczył ciemną stronę branży, którą współtworzy.

Tatende: w obronie afrykańskiej przyrody

Imire, Zimbabwe

Nagradzana, społeczna akcja ratowania afrykańskiej przyrody, trwająca nieprzerwanie od 2010 roku. Zbieramy pieniądze, kupujemy i dostarczamy sprzęt, szkolimy strażników, pomagamy na wielu różnych polach – i każdy może nam pomóc! To mój flagowy projekt charytatywny. Prowadzę go bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Więcej…

Więzienie San Quentin

Kalifornia, USA

Jako jedyny polski dziennikarz zostałem wpuszczony do jednego z najcięższych więzień w USA, bez ochrony. Przyglądałem się z bliska kwestiom podziałów rasowych, działalności gangów, przemocy na tle seksualnym i programom resocjalizacyjnym.Czas spędzony w San Quentin był pierwszym etapem projektu „Gangi LA”. Do przeczytania w „Świecie równoległym”

Do przeczytania w mojej książce „Świat równoległy”

Pigmeje Baka

Kamerun

Wejście w społeczność jednego z ostatnich plemion afrykańskiej dżungli, żyjącej w dorzeczu Dja na niedostępnym pograniczu Konga i Kamerunu. Badaliśmy ich techniki przetrwania, organizację klanu, wierzenia, język i koncepcję upływu czasu. Do przeczytania w „Swoją drogą”.

„Inny świat” w TTV i Travel Channel

Azja, Afryka

Mój autorski program telewizyjny, w którym zabieram z Polski różnych ludzi i pokazuję im kawałek świata z perspektywy, na którą nie są zupełnie przygotowani. O stereotypach, zmianach w nas, o tym co możliwe i niemożliwe, i o tym, jak świat wygląda naprawdę. Więcej…

Arabia Saudyjska

Bliski Wschód

Miałem rzadką możliwość wjechania w granice Królestwa i swobodnego się po nim poruszania. Efektem jest materiał dziennikarski, który osłania prawdziwą twarz Arabii Saudyjskiej: sytuacja kobiet (prawdziwa, a nie ta kreślona przez media), model społeczny i podziemny „ruch oporu” wobec zakazów i ograniczeń wolności słowa. Do przeczytania w „Swoją drogą”.

Przestępczość w Johannesburgu

RPA

Jeden z najtrudniejszych projektów, jakie realizowałem. Wejście w środek tematu przestępczości w Johannesburgu, jednego z najniebezpieczniejszych miast świata. Slumsy (Alexandra), najgorsze dzielnice (Hillbrow), handel bronią i narkotykami, służby policji, ochrony i samoobrony obywatelskiej. Realizacja dokumentu „Johannesburg” dla TTV.

Sufi

Pakistan

Wejście w świat sufich, wyznawców mistycznego odłamu islamu, prześladowanego w Pakistanie przez inne szkoły muzułmańskie. Zamknięte ceremonie i misteria religijne, filozofowie, poeci i żyjący Święci. Lub cynizm, naiwność i wyzysk. Zależy jak na to patrzeć.  Realizacja dokumentu „Pakistan: dwie twarze” dla TTV.

Kierunek: Szczęście

Zimbabwe

Wspaniały projekt Fundacji Iskierka, pomagający podopiecznej, Magdzie Pierzynie, która w wyniku raka straciła nogę. Zabrałem Magdę (wraz z jej nową, supernowoczesną protezą Ossur) do buszu w Zimbabwe, żeby mogła się przekonać, że ograniczenia tkwią głównie w jej głowie. Projektowi towarzyszy kampania na rzecz zmiany legislacji – przepisów refundacyjnych.Więcej…

Magia i rytuały magiczne w Azji

Nepal, Indie, Laos, Tajlandia, Malezja, Hongkong

Kilkuletni projekt z pogranicza antropologii, podczas którego szukałem azjatyckich praktyk, które określilibyśmy mianem „czarów” oraz rytuałów szamańskich. Badałem m.in. prawo Zauh plemienia Akha, mitologię Khamu, wybrańców Ma-Song podczas tajskiego Festiwalu Wegetariańskiego, hinduskich dziadugarów, możliwości mistrzów kung-fu i wiele innych aspektów azjatyckiej magii. Część tej wiedzy, choć w zdecydowanie nie-naukowej formie, znajdziecie w mojej książce „Samsara. Na drogach, których nie ma”.

Rozbicie gangu kłusowników

Lusaka, Zambia

Śledztwo, przeprowadzone z Łukaszem Radomyskim na terenie Zimbabwe i Zambii, zakończone prowokacją (kontrolowaną próbą zakupu), które doprowadziło do ujęcia kongijsko-zambijskiego gangu handlarzy kością słoniową. Połowa gangu została osadzona w więzieniach, pozostała część jest ścigana listem gończym w całej Afryce.

Tę historię możecie przeczytać w mojej książce „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”.

Przemytnicy sztuki w Kambodży

Siem Reap/Phnom Penh, Kambodża

Dziennikarstwo śledcze. We współpracy z organizacją Heritage Watch sprawdziłem rynek kradzionej sztuki w Phnom Penh w Kambodży, trafiając na trop gangu obracającego zrabowanymi rzeźbami świątynnymi z XII i XIII wieku.

„Backpackerzy”

Tajlandia, Malezja, Singapur

Pilot programu telewizyjnego, pokazujący jak za 2500 zł spędzić wakacje w Azji, zdradzający sztuczki zawodowych podróżników i promujący odpowiedzialne podróżowanie. Prowadzę ten program z Adamem Boratyńskim.

Szulerzy w Las Vegas

Las Vegas, USA

Wejście w środowisko zawodowych szulerów w Las Vegas. Poznałem tajniki pracy kilku zawodowców i widziałem ich w działaniu. Miałem przyjemność zobaczyć techniki oszukiwania kasyn i innych grających, sztuczki służące do oznaczania kart, palming, praca w zespole, confidence tricks i wiele innych. Krótki wywiad z jednym z nich możecie znaleźć w materiałach Trójki w części „Dźwięki”.

Baza USAF Edwards

Edwards, Mojave, USA

Seria materiałów dziennikarskich z laboratoriów NASA i bazy lotnictwa USAF, zajmującej się testowaniem nowych technologii wojennych, w tym dronów, prędkości hipersonicznej, laserów dźwiękowych i innych. Jestem pierwszym polskim dziennikarzem, który wszedł do Edwards. Jeden z krótkich reportaży o Edwards możecie znaleźć w materiałach Trójki w części „Dźwięki”.

Projekt: Świadome podróżowanie

Polska

Działania promujące odpowiedzialne podróżowanie prowadzone na różnych polach: w audycjach radiowych, na spotkaniach z dziećmi w szkołach, w serwisie koniecswiata.net, książkach, blogu, wywiadach i artykułach prasowych, na spotkaniach autorskich i pokazach w ramach festiwali podróżników. Współpracuję z WWF, Greenpeace i innymi NGO.

Bukmacherzy na muay thai

Bangkok, Tajlandia

Odsłonięcie kilku tajemnic zakładów sportowych prowadzonych na stadionie Ratchadamnoen w Bangkoku. Wejście w raczej niegościnny i niedostępny świat kuriozalnie prowadzonego hazardu w stylu tajskim, czyli zdobnym talizmanami i wiarą w ludzi. Więcej na ten temat znajdziecie w mojej książce „Samsara”.

Obóz maoistów

Chisapani, Nepal

Dostałem się do jednego z 29 wojskowych obozów nepalskiej partyzantki maoistów na zachodzie kraju. Jest to pierwszy etap większego projektu, o którym poinformuję niebawem.