AKCJA TATENDE
Jeśli nic nie wiesz o projekcie Tatende, na początek, przeczytaj czym jest rezerwat Imire i dlaczego postanowiliśmy go ocalić, i nadal go wspieramy. Działamy na rzecz zwierząt i ludzi, którzy codziennie narażają życie, żeby obronić kawałek afrykańskiego świata przed wojskowymi najemnikami z bronią szturmową. To jest „wojna”, tak się o niej mówi.
Bardziej niż pieniądze, przyda nam się Twoje zaangażowanie.
W Imire brakuje wszystkiego, rzeczy, które my możemy kupić w każdym sklepie. Gospodarka Zimbabwe pikuje, ceny rosną, niczego nie produkuje się na miejscu, wszystko sprowadzane jest z RPA. Dyktatura wojskowa znacjonalizowała siłą niemal wszystkie farmy i odebrała mieszkańcom majątki. Nowy rząd jeszcze się nie określił w tej kwestii. Imire żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia, odpierając kolejne ataki kłusowników i polityczne zakusy na ich ziemie. Musimy im pomóc, sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna.
Zbieramy rzeczy i środki, które są tam najbardziej potrzebne, dostosowujemy do potrzeb Imire i dostarczamy na miejsce. Imire przez cały czas jest pod kreską, nigdy nie będzie ich stać na takie inwestycje, jakie udają się dzięki naszemu wsparciu.
Co możecie zrobić?
Sprawdźcie, na jakim etapie jest aktualnie akcja. Od trzech lat nie zbieramy już rzeczy do zabrania – restrykcje prawne zabraniają importu do Zimbabwe niemal wszystkiego, co jest potrzebne w rezerwacie. Organizujemy pomoc finansową i wspieramy konkretne projekty społeczne skupione wokół Imire – kształcimy dzieci, karmimy uczniów i uczennice w szkołach, pomagamy najbiedniejszym rodzinom. Dziś działamy głównie za pośrednictwem organizacji pozarządowych.
Udostępnijcie ten link na swoich profilach – może ktoś z Waszych znajomych nam pomoże w ten sam sposób. Pomóżcie nam dotrzeć do odpowiednich ludzi i firm, niech to będzie wasz wkład w tę akcję.
Tu nie ma żadnego konkursu ani nagrody. Robimy to wszyscy za darmo. Próbujemy po prostu pomóc ludziom, którzy bez naszej pomocy tę wojnę przegrają, chociaż dają z siebie naprawdę wszystko i wszystkim też ryzykują.
Firmom, które nam pomagają, dziękujemy promocją o olbrzymim zasięgu i na wiele innych sposobów. To są działania, w których wszyscy odnoszą korzyści.
Jeśli chcesz nam pomóc w jakikolwiek sposób, napisz do mnie: tomek@tomekmichniewicz.pl
CO JUŻ UDAŁO NAM SIĘ ZORGANIZOWAĆ:
UFUNDOWAĆ PROGRAM EDUKACYJNY DLA DZIECI. I w to możecie się włączyć!
WYPOSAŻYĆ DWIE SZKOŁY W WODĘ I DOSTĘP DO ENERGII ELEKTRYCZNEJ. A prądu z sieci państwowej nie ma prawie nigdy.
ZBUDOWAĆ CENTRUM EDUKACYJNE DLA DZIECI I KWATERĘ GŁÓWNĄ SŁUŻB ANTYKŁUSOWNICZYCH. Z dostępem do sieci i darmową energią słoneczną.
PRZEZ ROK KARMIĆ PONAD 1000 DZIECI W SZKOŁACH. A to często jedyny ciepły posiłek dla dzieci w ciągu dnia.
DOPOSAŻYĆ KLINIKĘ IDUBE I SALĘ PORODOWĄ. A to jedyna placówka medyczna w promieniu 40 km.
WESPRZEĆ PROGRAM WALKI Z WYKLUCZENIEM MENSTRUACYJNYM. A to różnica między edukacją lub jej brakiem dla setek dziewczyn.
KUPIĆ KALOSZE, KAPELUSZE, PONCHA. W ramach spontanicznej zbiórki (przeczytaj!) zebraliśmy 4000 zł, żeby kupić strażnikom pakiety na porę deszczową. Wcześniej wyjeżdżali na patrole w dziurawych, mokrych butach. Takie drobiazgi robią olbrzymią różnicę.
… ITERMOWIZORY. W ramach zbiórki na PolakPotrafi kupiliśmy dwa wojskowe termowizory, pozwalające widzieć w nocy i wypatrywać z daleka kłusowników. Te urządzenia nieprawdopodobnie podniosły poziom bezpieczeństwa w Imire. To jest skok w nadświetlną, naprawdę.
MUNDURY. Mocne spodnie, lekkie koszule safari z kołnierzem i długimi rękawami, polary, pagony, naszywki z emblematem, odpowiednia kolorystyka. Afrykański busz to specyficzne środowisko, ubrania muszą być do niego dostosowane idealnie. Dzięki firmie Craghoppers wyposażyliśmy w odpowiednie ubrania całe Imire. To jest pakiet wart 50 tys. zł!
BUTY. Mocne i wytrzymałe, wojskowe buty do buszu. 30 par. Kupiliśmy je w ramach zbiórki na PolakPotrafi.
WYDRUKI ZDJĘĆ NA PŁÓTNIE. Zdjęcia z Imire dostarczyliśmy do sieci sklepów z pamiątkami w popularnych turystycznie miejscach Zimbabwe (Matopos, Hwange, Wodospady Wiktorii), budując w ten sposób dodatkowe źródło dochodu dla rezerwatu. Dzięki Markowi Mysikowi i Patrycji Dzwonkowskiej 30 płócien jest już w Imire.
CHECKPOINTY OCHRONY. Kompletny system, czyli karty magnetyczne i czujniki, do których ranger musi zbliżyć kartę podczas patrolu, by oznaczyć swoją obecność i wykonanie zadania. Dzięki dobroci firmy Qubus Travel i Darkowi Maliszewskiemu, który opracował i sfinansował cały system.
SMARTFONY z GPS. Jako aparaty fotograficzne z lokalizacją GPS, do bieżącego dokumentowania uszkodzeń w rezerwacie (np. przecięte ogrodzenie) lub zwierząt wymagających pomocy (chore, uwięzione, we wnykach). Czas reakcji ma w Imire olbrzymie znaczenie. Dzięki firmie Kruger&Matz wysłaliśmy cztery urządzenia Drive3.
SPRZĘT WSPINACZKOWY. Służy do lepszego wykorzystania najwyższego punktu obserwacyjnego w rezerwacie, Castle Kopi oraz do organizacji dodatkowych zajęć dla dzieci z okolicznych wsi (współpraca lokalnej społeczności to podstawa walki z kłusownikami). Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu osób udało się zebrać cały komplet.
TRACKERY GPS. Pracują po sieci GSM, żeby obniżyć koszty eksploatacji. Służą do lokalizowania najbardziej narażonych na atak zwierząt. Dzięki nam para białych nosorożców żyjących wolno w rezerwacie jest otagowana 24/7.
SZKOLENIE TAKTYCZNE. Dzięki pomocy fundacji HumanDoc operatorzy polskich sił specjalnych przeprowadzili specjalistyczne szkolenie ochrony służb ochrony Imire. Dwa tygodnie zajęć z taktyki, pierwszej pomocy, procedur reagowania, planu ochrony, komunikacji, szybkiego reagowania. Poprowadziły je za darmo polskie firmy ESA i GROM Group.
OGRODZENIE. Dzięki naszej poprzedniej zbiórce z 2011 roku udało nam się ogrodzić dwa z trzech sektorów rezerwatu. Wcześniej za ogrodzenie służył drut i żerdzie.
Włącz się! Poczytaj więcej o Imire w linkach poniżej. Powiedz o tym swoim znajomym. Udostępnij link do akcji Tatende na swoich profilach społecznościowych, opisz ją własnymi słowami. To nic nie kosztuje, a możesz coś realnie zmienić. Zróbmy coś razem, pomóżmy im.
Tomek Michniewicz
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Dlaczego nosorożce są tak cenne i dlaczego giną?
Masakra w rezerwacie Imire (drastyczny materiał)
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Masakra w rezerwacie Imire (drastyczny materiał)