MATERIAŁY DO POBRANIA
dla mediów, do wykorzystania przy wywiadach, zapowiedziach spotkań, ilustracji moich tekstów i wypowiedzi
ZDJĘCIA:
DO SIECI: Zdjęcia Tomka (portrety i konteksty podróżnicze, 1200px, 72dpi): TUTAJ
DO SIECI: Zdjęcia z podróży Tomka (1200px, 72dpi): TUTAJ
DO SIECI: Zdjęcia ze studia (do wywiadów, szparowania) (1200px, 72dpi): TUTAJ
DO DRUKU: Zdjęcia Tomka (portrety i konteksty podróżnicze, hi-res, 300dpi): PACZKA 1, PACZKA 2, PACZKA3
DO DRUKU: Zdjęcia ze studia (na plakaty, do wywiadów): PACZKA 1, PACZKA 2, PACZKA 3.
DO DRUKU: Zdjęcia z podróży Tomka (hi-res, 300dpi): na życzenie
PREZENTACJA:
Obszary działalności i zasięgi: TUTAJ
BIOGRAM:
Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu podróżniczego “Inny świat” w telewizji TTV i audycji “Reszta Świata” w radiowej Trójce (a wcześniej w Radiu Zet, Jedynce i Radiu BIS). Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.
Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.
W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.
Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.
CIEKAWOSTKI:
- w podróży często spędza połowę roku
- zwiedził 62 kraje, większość odwiedził wielokrotnie
- jego ulubione środowiska to afrykański busz (jest przewodnikiem po rezerwacie Imire w Zimbabwe), dżungla i pustynia
- prowadzi audycję „Mapa świata” w Radiu Zet (soboty i niedziele o 9:00 rano)
- widział zamachy stanu, obozy partyzantów, więzienia, łodzie poszukiwaczy skarbów i triki szulerów w Las Vegas
- na 300 tys. zdjęć sobie samemu zrobił raptem 200 – jest przeciwnikiem podróżowania „selfie”. Uważa, że podróżnik powinien opowiadać o świecie, nie o sobie na jego tle.
- nurkował z żarłaczami białymi i tępogłowymi
- jeździ freeride’owo na nartach i gra w pokera sportowego
- jadł węże, surowe robaki morskie, surowe kraby, surowe ośmiornice i wszelkie rodzaje insektów
- wszędzie zagląda za kulisy – atrakcji turystycznych, ale i więzień czy działań zamkniętych przed postronnymi obserwatorami