Type and press Enter.

Media o „Gorączce”

Wycinki z recenzji prasowych:

 

„Najpierw zobaczyłam przepiękne zdjęcia. A ponieważ jestem bardzo wrażliwa na fotografie, pomyślałam, że człowiek, który potrafi pokazywać rzeczywistość takimi zdjęciami może też potrafić coś o tej rzeczywistości ciekawego opowiedzieć. Okazało się, że to fascynująca opowieść.”

Katarzyna Montgomery, redaktor naczelna „Zwierciadła”

 

„Proszę mi wybaczyć, że będę trochę enigmatyczny w tej recenzji, ale czytanie „Gorączki” ma sens, jeśli nie zdradzę wszystkich szczegółów, bo ta książka jest jak prawdziwa powieść przygodowa i cała przyjemność z odkrywania tajemnic samemu. (…) Dzięki Tomkowi wiemy co może czuć człowiek, który bierze do ręki starą monetę, czekającą na odkrycie na dnie morza przez kilkaset lat, bo sam takiej sytuacji doświadczył. (…) To się czyta jednym tchem, trochę jak taką snutą gawędę, trochę jak historię nie z tej ziemi, ale jest to opowieść prawdziwa i na własne oczy Tomek Michniewicz jej doświadczył.” Całość i odsłuch: TUTAJ

Michał Nogaś, Trójka

 

„W tej książce znajdziemy fascynujące wiadomości o złotych sztabach spoczywających na dnie mórz, bogactwach ukrytych w dawnych hiszpańskich kopalniach kruszcu w Nowym Meksyku czy na wybrzeżach wysp Pacyfiku. Przede wszystkim jest ona jednak opowieścią o niszczącej, prowadzącej nieraz na skraj szaleństwa namiętności, jaką jest szukanie skarbów – i o ludzkiej naturze. (…) „Gorączce” można wróżyć nie mniejsze powodzenie niż pierwszej książce Michniewicza „Samsara. Na drogach”, która okazała się w swoim czasie bestsellerem.” Całość: TUTAJ.

Grzegorz Łyś, „Rzeczpospolita”

 

„Rzadko się zdarza, aby gorączka autora, a co za tym idzie bohaterów jego książki, udzieliła się czytelnikowi ze skutkiem tak długotrwałym. Tomek Michniewicz jest pierwszym polskim autorem-podrożnikiem, którego pisanie działa jak wirus. To infekcja bardzo niebezpieczna. Żadne tam mazowieckie przeziębienie czy pomorski katar, to choroba, która dotyczy naszych emocji, wywołana globalnymi problemami. Jeśli tak dalej pójdzie, obawiam się, że potrzebna będzie szczepionka. Antidotum w postaci odebrania Michniewiczowi paszportu. Niech swoją pasję, wścibską ciekawość i „wcieleniowe” uprawianie zawodu roznosi tu, a nie importuje nam bakcyla z całego świata! Nie wiem jak inni, ale ja mam ograniczoną odporność na rewelacyjne pisanie. Mój dzień ma naprawdę 24 godziny, tydzień – 7 dni, miesiąc – 30. Nie starcza mi czasu na zarywanie nocy i emocjonalny dygot nad lekturą.”

Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika „Focus”

 

„Michniewicz dotknął fascynującego tematu, który wywołuje dreszcz emocji. „Gorączka” jest niezwykle interesująca dzięki barwnym opisom, ciekawym postaciom i łatwosci obserwowania zdarzeń przez Tomka. Przekonuje mnie dodatkowo namacalność przedstawianych faktow, realnych zdarzeń. Osobiście w opisach czuję, podobnie jak w poprzedniej książce, pasję, a to się bardzo liczy. Temat zresztą ułatwił zadanie i pozwolił utrzymać wysoką temperaturę od początku do końca.”

Jacek Pałkiewicz, eksplorator

 

„To jest taka książka, że chciałam przeczytać przed snem dwie strony, żeby się zorientować z czym mam do czynienia, a skończyłam o trzeciej rano wraz z ostatnim akapitem”.

Małgorzata Kron, Radio Dla Ciebie

 

„Po lekturze „Gorączki” Tomka Michniewicza jestem wciąż lekko oniemiały z zachwytu nad lekkością pióra autora, ale przede wszystkim mnogością doznań i zaskakujących chwil oraz opowieści, jakie zawarł w podróży przez pół świata. Jego książka to żywy reportaż prowadzący czytelnika wszędzie tam, gdzie wciąż aktywna jest żądza pieniądza. (…) Czytamy często wręcz z otwartą buzią, nie dając wiary, a jednak, nie jest to powieść fantastyczny tylko żywa, dynamiczna, pełna emocji relacja.”

Artur Kamiński, „Imperium kobiet”

 

„Przy poprzedniej książce Tomka Michniewicza Samsara myślałam, że autor szuka po świecie guza. Ale gdy przeczytałam jego najnowszą Gorączkę, zrozumiałam, że są więksi wariaci niż on. To poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy, ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, których obsesją jest choćby wyłowienie z dna oceanu skrzynki  dwustuletniego szampana. Brzmi jak film przygodowy? A jest rasowym reportażem.”

Anita Szarlik, „Traveler”

 

„Tomek Michniewicz nie traci pisarskiej werwy i poczucia humoru, który zaprezentował w „Samsarze”. „Gorączka” oderwała mnie od rzeczywistości na kilka dni i bardzo nie chciałem wracać.”

Jacek Winiarski, Greenpeace

 

„Podróżnik, autor bestsellerowej „Samsary” ruszył w kolejną wyprawę.  Przemierzył dwa kontynenty, by odnaleźć skarb. Rozumiany dosłownie, przeliczalny na stosy euro lub dolarów.”

Bartosz Zwierz, „Podróże”