Type and press Enter.

TV&RADIO

Radio 357 (2020-…)

Jestem jednym z współtwórców Radia 357, powstałego na bazie rozpadu redakcji radiowej Trójki. Zaproponowałem koncepcję nowego radia i jego pozycjonowanie rynkowe, odpowiadałem za strategię komunikacji i jej wdrożenie oraz za relacje ze społecznością, prowadziłem kluczowe negocjacje i mam olbrzymi zaszczyt pracować z najlepszymi radiowcami w kraju.

A przy okazji realizować swoją radiowa miłość, prowadząc autorskie audycje (publicystyczny „Świat równoległy” w piątki o 10:00 oraz muzyczną, wieczorną „No to co teraz?” we wtorki o 19:00).

„Mapa świata” i „W drodze” w Radiu Zet (2016-2020)

Moja autorska audycja podróżnicza „Mapa świata” (niedziele, godz. 10-13), w której przyglądam się tematom międzynarodowym, turystyce, odmienności kulturowej i lekkim ciekawostkom ze świata. Goście, telefony z innych stref czasowych, poradnik, rozmowy ze słuchaczami – magazyn podróżniczy dla zainteresowanych światem.

„W drogę” to z kolei cykl poradnikowy, w którym prezentuję zarówno najciekawsze dalekie kierunki i nieodkryte jeszcze destynacje, jak i perełki turystyczne z naszego pięknego, polskiego podwórka. Od poniedziałku do piątku o 13.40 w Radiu Zet.

Dokumenty w TTV (2015)

Dla telewizji TTV zrealizowałem dwa reporterskie programy dokumentalne. Oba z raczej trudnych terenów, pokazujące od środka kawałek świata, który wydaje się oczywisty, a taki w rzeczywistości nie jest.

„PAKISTAN: DWIE TWARZE”: Fundamentalizm muzułmański oczami samych Pakistańczyków. Kto tu jest terrorystą, a kto ofiarą? Czy Talibowie to „nasi” czy „obcy”? Czy suficki islam to religia wojny, czy pokoju? Trudny materiał z raczej niedostępnej dla kamer prowincji Gilgit-Baltistan.

„JOHANNESBURG”: analiza źródeł przemocy w jednym z najbardziej niebezpiecznych miast świata. Post-apartheidowskie podziały, mury i ogrodzenia pod napięciem, wzajemne pretensje i walka o przeżycie każdego dnia, widziana ze środka slumsów i najgorszych dzielnic, ale i zamkniętych luksusowych osiedli.

„Inny świat” w TTV (2014)

Dla telewizji TTV zrealizowałem serię programów podróżniczych „Inny świat”. W każdym odcinku zabierałem jedną osobę w miejsce, które zmuszało bohatera do konfrontacji z jego lub jej słabościami, lękami lub stereotypowymi wyobrażeniami odmiennych kultur. Odcinki powstawały w Malezji, Indonezji, Ugandzie, Zimbabwe, Tajlandii, Tanzanii, Maroku i na Malediwach, a z dziennikarką TVN24 Anitą Werner zaglądamy za kulisy afrykańskiego biznesu ochrony przyrody.

Obecnie „Inny świat” emituje Travel Channel. Odcinki czasem można obejrzeć też w serwisie Player.pl.

„Reszta Świata” w Jedynce (2013-2016)

Moja cotygodniowa audycja w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w piątki o 9.00 rano. O podróżach, stereotypach, wyzwaniach, aktywnym życiu i ludziach, którzy przełamują wszelkie bariery. Czasem na luzie (o wyprawach i egzotycznych kierunkach), czasem poważnie (o sprawach międzynarodowych, terroryzmie lub różnicach międzykulturowych).

Rozmowy, które prowadziłem z gośćmi można odsłuchać online TUTAJ.

„Trójka przekracza granice” w Trójce (2008-2009)

W tej sekcji znajdziecie kilka moich ulubionych materiałów, jakie przygotowałem dla Trójki podczas różnych akcji wyjazdowych. Krótkie formy reporterskie realizowałem dla PR3 w latach 2007-2009, w ramach dwóch edycji akcji „TPG”, obsługi Euro 2008 i Igrzysk w Pekinie oraz kilku mniejszych podróży.

 

USA: San Quentin, Kalifornia

Reportaż z więzienia o zaostrzonym rygorze dla przestępców odsiadujących najcięższe wyroki. Cały dzień wśród gangsterów, morderców i porywaczy. Bez ochrony. Ten materiał otrzymał główną nagrodę w kategorii radio na festiwalu Mediatravel 2011 oraz był nominowany do głównej nagrody radiowej na Festiwalu Mediów w Łodzi w 2009 r.

 

USA: Oszust

Poznajcie człowieka, który utrzymuje się z oszukiwania kasyn w Las Vegas. Zresztą nie tylko kasyn, innych graczy również.

 

Hong Kong: Kung Fu (mistrz Wan Kei Ho)

Szkoła kung-fu mistrza Wan Kei Ho nie robi wrażenia. Wrażenie robi sam mistrz, który wychował się w Shaolin i do dziś – mówiąc wprost – nagina swobodnie prawa fizyki.

 

Indie: Kino w Kalkucie

O indyjskich kinach krążą legendy. Nawet jeśli nie lubicie Bollywood, uwierzcie – po seansie zakochacie się w tych kiczowatych megaprodukcjach. Tego co się dzieje w sali, nie da się opisać.

 

Kambodża: Przemyt antyków

W Kambodży jest ponad 1500 świątyń, niemal wszystkie z XII i XIII wieku. Bezcenne artefakty, jak figurki, reliefy czy płaskorzeźby są z nich wykradane przez uzbrojone gangi rabusiów, pracujących na zlecenie europejskich kolekcjonerów. Mroczny i niebezpieczny świat.

 

Tajlandia: Muay Thai (część 1)

Jedno z najbardziej niesamowitych miejsc, jakie można odwiedzić w Bangkoku – stadion tajskiego boksu, muay thai. Z samego centrum akcji.

 

USA: Baza sił powietrznych Edwards

To było jak z „Top Gun”. Cały dzień w pilnie strzeżonej bazie lotniczej w Stanach. F-16, Predatory, Globalhawki, F-22, lasery, laboratorium NASA… Rewelacja.

 

Nepal: Mout Everest

Marzenie każdego, kto choć raz, nawet z daleka, zobaczy Himalaje. Wspiąć się na jeden z tych nieprawdopodobnych, ośnieżonych szczytów. Podobno prościzna, tak mówią ci, którzy nie próbowali, ale dostali ulotkę jednej z agencji turystycznych, organizujących wyprawy wspinaczkowe na ośmiotysięczniki.

 

Tajlandia: Lista przebojów

Dla wszystkich, którzy pamiętają drugą edycję „TPG” i klasyczną już dziś „Subiektywną Listę Przebojów” – na pamiątkę.

 

Wietnam: Medycyna naturalna

Całkowicie inne podejście do leczenia. Zamiast pigułek – akupresura i zioła. Zamiast skalpela – refleksologia. Wszystko na koszt państwa, w ramach ubezpieczenia. Hanoi, Wietnam.

 

USA: Dziki Zachód

Tombstone, scena legendarnej strzelaniny w zaułku OK Corral, miasto Wyatta Earpa, poszukiwaczy złota, barów, bijatyk i burdeli. Do dziś – kwintesencja Dzikiego Zachodu.

 

Chiny: Naciągacze

Moja ulubione zajęcie podczas każdej podróży po Azji: targowanie się. Ten materiał przygotowałem w Chinach, przed Igrzyskami w Pekinie. Kupiliście coś naprawdę tanio? Proponuję posłuchać…

 

Laos: Wioska plemienia Akha

Zapis czasu, który spędziłem przy kilku okazjach w wiosce plemienia Akha na północy Laosu. Tej, którą opisałem później w „Samsarze”. Jedna z najpiękniejszych piosenek, jakie znam. W chacie wodza plemienia.

 

Korea Południowa: Jedzenie

Mógłbym zaryzykować twierdzenie, że kuchnia w Korei Południowej, zwłaszcza specjały głębokiego południa, to jedna z największych przygód, jakie można zaliczyć w tym kraju. Jak sobie pomyślę, co ja tam jadłem… jakieś robaki na surowo, krabie flaki, sparzone macki ośmiornicy, surowe kalmary…

 

USA: Pimp my ride (Los Angeles)

W centrum Hollywood wszystko musi być na błysk, samochody również. O klientach z Beverly Hills, chromowanych felgach i Monte Carlo opowiada szef luksusowego warsztatu samochodowego, człowiek od zadań specjalnych.

 

Norwegia: Kolacja na trzy gwiazdki Michelin

Podczas pobytu w Stavanger w Norwegii poznałem Endre Gabrielsena, sławnego mistrza kuchni. Świetny facet. I równie świetne jedzenie, z gwiazdkami Michelina.

 

USA: Los Alamos, miejsce na końcu świata

Miejsce, którego nie ma na mapach. Kilka domów gdzieś między jedną autostradą a drugą. Całość jakby wyjęta w czasie, z XIX wieku.

 

USA: Gwiazdy Hollywood

Hollywood, marzenie wszystkich kinomanów. Dla mnie – straszne rozczarowanie. LA w filmach i LA w rzeczywistości to dwa różne światy. Dlatego warto szukać rarytasów – jak sklep z kostiumami filmowymi.

 

Norwegia: Muzyka

Mało jest światowych supergwiazd norweskiego pochodzenia. Już nawet Islandczycy wypuścili więcej towarów eksportowych. Dziwne, bo w Norwegii tańczą i śpiewają wszyscy. A kogo znamy..?

 

USA: Wiec Baracka Obamy (Las Vegas)

Wybory McCain vs. Obama śledziłem w Phoenix w Arizonie. Moment wielkiego przełomu, a na ulicach pusto. Kilka dni wcześniej wszedłem jednak na wiec Obamy (wtedy jeszcze kandydata na prezydenta) w Las Vegas.

 

Tajlandia: Hazard na Muay Thai (część druga)

Ten materiał zrobiłem podczas kolejnej podróży do Tajlandii, bo czułem, że przy pierwszym podejściu do tego tematu nie udało mi się wystarczająco zrozumieć zasad, jakie rządzą tym kuriozalnym systemem obstawiania zakładów. Teraz rozumiem go już nieźle, ale nadal nie mogę uwierzyć, że działa.