KLM Allegro.pl
Polskie Radio Tanie-Loty.pl TTV

Książka

Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki i z telewizji TTV. Wcześniej dziennikarz m.in. „Polityki” i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic „Traveler”.

W Świątyni Małp w Ubud. Bali,
Indonezja, 2010.

Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi najsłynniejszej grupy poszukiwaczy skarbów na świecie, Mel Fisher Treasures. Pracował też z ekipami poszukującymi hiszpańskiego złota na pustyniach Nowego Meksyku, na Morzu Karaibskim i w Indonezji.

Wszedł bez ochrony do więzienia San Quentin w Kalifornii, placówki o maksymalnym rygorze przeznaczonej dla najgorszych przestępców. Został również zaproszony do pilnie strzeżonej bazy amerykańskich sił powietrznych Edwards na pustyni Mojave, gdzie miał wgląd w najnowsze projekty technologii wojskowej. Mieszkał z Pigmejami Baka na pograniczu kongijsko-kameruńskim w ich szałasach w środku lasu deszczowego i jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej. Eksplorował dżungle północnego Laosu, badając rytuały magiczne i kulturę szamańską plemion Akha, Khamu i Lantan.

W Kambodży we współpracy z organizacją Heritage Watch tropił przemytników dzieł sztuki z XII wieku, w Zambii przeprowadził prowokację, w wyniku której rozbito międzynarodowy gang kłusowników i przemytników, a w Las Vegas wszedł w środowisko szulerów i oszustów kasyn. Jako jedyny zachodni dziennikarz relacjonował w 2008 r. krwawe demonstracje w Nepalu, które doprowadziły do zniesienia monarchii. Jest też jedynym polskim dziennikarzem, który dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.

Przeciwnik kapeluszy a la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Nurkował z żarłaczami białymi (w klatce) i żarłaczami tępogłowymi (bez klatki), jak również kilkoma innymi gatunkami rekinów. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Według swojej klasyfikacji nie jest podróżnikiem*, choć często jest tak nazywany. Z plecakiem przejechał 52 kraje. W podróży spędza często połowę roku. Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do lasów deszczowych Azji Południowo-Wschodniej.

Dżungla Taman Negara,
Malezja, 2008.

W Polsce promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną, współpracuje z WWF i Greenpeace. Był motorem napędowym trwającej rok akcji ratowania afrykańskich nosorożców „Tatende„, regularnie angażuje się też w inne akcje charytatywne i społeczne.

Jest kojarzony z autorską audycją „Trójka Przekracza Granice” w Programie Trzecim Polskiego Radia, z „Resztą świata” w radiowej Jedynce i z programem podróżniczym „Inny świat” w telewizji TTV. Pełni również funkcję redaktora naczelnego serwisu podróżniczego www.koniecswiata.net. Był też autorem pierwszego backpackerskiego programu „Dziko i Tanio” w Radiu Bis, podczas którego pokazywał, jak spędzić trzy tygodnie w Etiopii za 2700 zł (ze wszystkimi opłatami), a na Karaibach – za 3200 zł.

W czasie wolnym od podróżowania zajmuje się produkcją radiową i telewizyjną na zlecenie koncernów medialnych, consultingiem biznesowym oraz koordynowaniem projektów międzynarodowych.

Spacer po buszu z lwami,
eko-turystyka, Zimbabwe, 2010.

W Trójce był odpowiedzialny m.in. za produkcję dużych akcji zagranicznych (m.in. wszystkie edycje „Trójka Przekracza Granice”, Euro2008 Austra/Szwajcaria, Dzień Expo 2012). Prowadził również cotygodniowy, autorski program podróżniczy „TPG” i pełnił rolę reportera. Relacjonował także przebieg wyborów prezydenckich McCain vs Obama w Stanach Zjednoczonych i Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Nurkuje, chodzi po górach, uprawia narciarstwo freeride’owe i rafting, gra w paintball i pokera oraz uprawia wszystkie sporty drużynowe świata. Jest uzależniony od rywalizacji i adrenaliny. Najlepiej czuje się w dżungli i na pustyni, nie wyobraża sobie życia bez muzyki i podróży.

Konkurs: Wyjedź z Tomkiem w dowolne miejsce na świecie.

Konkurs

WYJEDŹ Z TOMKIEM
W DOWOLNE MIEJSCE NA ŚWIECIE

Przeżyjesz to, o czym od zawsze marzyłeś,
zobaczysz miejsca, które zawsze chciałeś zobaczyć.
Może sprawdzisz się w tym, na co nigdy nie miałeś odwagi.

Żadnych ograniczeń, kruczków i drobnego druku.
Przekonaj Tomka, że ta podróż będzie dla Ciebie czymś więcej
niż tylko wycieczką. I jedziemy.

Przeżyj to, co bohaterowie książki „Swoją drogą”!

Organizator:

KLM Allegro.pl
Polskie Radio Tanie-Loty.pl TTV

Książka

Historia jak z filmu,
która wydarzyła się naprawdę

„Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili”. Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.

Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

Kup książkę:

Konkurs: Wyjedź z Tomkiem w dowolne miejsce na świecie.
Książka: Swoją Drogą - Tomek Michniewicz
Polskie Radio
Konkurs: Wyjedź z Tomkiem w dowolne miejsce na świecie.
asas