Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, podróżnik i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu “Inny świat” w telewizji TTV i audycji “Mapa świata” w Radiu Zet (a wcześniej “Reszty świata” w Jedynce i “Trójka Przekracza Granice” w Trójce). Laureat czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, nominowany m.in. do nagrody National Geographic “Traveler”. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Reprezentujesz firmę? Współpraca profesjonalna: TUTAJ 

REPORTER:

Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu.

W USA jako jedyny polski dziennikarz otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Wszedł też do bazy amerykańskich sił powietrznych Edwards i laboratoriów NASA, gdzie przyglądał się najnowocześniejszym technologiom wojskowym. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów. Opisywał operacje polskich sił specjalnych, metody szulerów i zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.

MÓWCA MOTYWACYJNY:

Doświadczenie zdobyte podczas wypraw i ekspedycji wykorzystuje przy realizacji projektów medialnych i coachingowych. Jest cenionym mówcą motywacyjnym. Prowadzi szkolenia z wyznaczania i realizowania celów, wystąpień publicznych, relacji z mediami oraz umiejętnego działania w kryzysie i pod wpływem emocji. Zajmuje się też produkcją radiową i telewizyjną na zlecenie koncernów medialnych, konsultingiem biznesowym oraz koordynowaniem projektów międzynarodowych.

W Polsce promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną. Jest motorem napędowym trwającej od 2010 roku akcji ratowania afrykańskiej przyrody “Tatende”. Regularnie angażuje się też w inne akcje charytatywne i społeczne.

WYPRAWY:

O jego projektach regularnie mówią wszystkie najważniejsze redakcje w Polsce. Mieszkał z Pigmejami Baka na pograniczu kongijsko-kameruńskim w ich szałasach w środku lasu deszczowego. Eksplorował dżungle północnego Laosu, badając rytuały magiczne i kulturę szamańską plemion Akha, Khamu i Lantan, a w Kambodży we współpracy z organizacją Heritage Watch tropił przemytników dzieł sztuki z XII wieku.

Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe, łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

Z plecakiem przejechał 56 krajów. W podróży spędza często połowę roku. Mimo to, według swojej klasyfikacji nie jest podróżnikiem, choć często jest tak nazywany.

MEDIA I NAGRODY:

Prowadzi serię poradnikową “W drogę!” w Radiu Zet i audycję “Mapa świata”, ale jest też kojarzony z autorską „Trójka Przekracza Granice” w Programie Trzecim Polskiego Radia, “Resztą świata” w radiowej Jedynce i z programem podróżniczym “Inny świat” w telewizji TTV.

Jest laureatem m.in. czterech statuetek Media Travel oraz nagrody Afrykas i Esencja Natury, przyznawanych za projekty wspierające ekologię. Otrzymał nagrodę “Podróżnicza inspiracja” podczas międzynarodowych targów turystycznych we Wrocławiu w 2017 r i kilku nagród publiczności na festiwalach podróżniczych. Był nominowany do nagrody Traveler National Geographic i Kolosów, najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej. Od 2014 roku prowadzi galę ich rozdania, od 2017 jest członkiem jury Kolosów. Zasiadał też m.in. w jury konkursu dokumentów festiwalu Afrykamera i konkursu fotograficznego Pro Club.

Był autorem pierwszego backpackerskiego programu “Dziko i Tanio” w Radiu Bis, podczas którego pokazywał, jak spędzić trzy tygodnie w Etiopii za 2700 zł, a na Karaibach – za 3200 zł.

W Trójce był odpowiedzialny m.in. za produkcję dużych akcji zagranicznych (m.in. wszystkie edycje „Trójka Przekracza Granice”, Euro 2008 Austria/Szwajcaria, Dzień Expo 2012). Prowadził również cotygodniowy, autorski program podróżniczy „TPG” i pełnił rolę reportera. Relacjonował także przebieg wyborów prezydenckich McCain vs Obama w Stanach Zjednoczonych i Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Jest przeciwnikiem kapeluszy a la Indiana Jones i festiwalu w Opolu a miłośnikiem stanu na granicy wyczerpania. Nurkuje, chodzi po górach, uprawia narciarstwo freeride’owe i rafting, gra w paintball i pokera oraz uprawia wszystkie sporty drużynowe świata. Jest uzależniony od rywalizacji i adrenaliny. Najlepiej czuje się w dżungli i na pustyni, nie wyobraża sobie życia bez muzyki i podróży.