Type and press Enter.

O mnie

Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357.

Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Autor szkoleń z kontroli stresu i wystąpień publicznych oraz jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce.

Reprezentujesz firmę? Współpraca profesjonalna: TUTAJ 

Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie.

Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.

W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców, a w bazie sił powietrznych Edwards i laboratorium NASA przyglądał się najnowocześniejszym technologiom wojskowym.

Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.

Doświadczenie zdobyte podczas wypraw i ekspedycji wykorzystuje we współpracy z firmami. Jest cenionym mówcą motywacyjnym – występuje na najważniejszych branżowych konferencjach, pokazując analogie między światem wypraw i biznesu. Spotyka się też z zespołami firmowymi w salach od 20 do 2000 osób i online.

Prowadzi unikatowe szkolenie z działania w stresie i sytuacjach kryzysowych, wystąpień publicznych, relacji z mediami oraz umiejętnego wyznaczania i realizacji celów.

Menadżerów i menadżerki firm zabiera na wyprawowe wyjazdy do buszu i dżungli, na pustynie oraz bezludne wyspy, żeby w konfrontacji z granicami strefy komfortu wypracowywali założone cele (teambuildingowe, motywacyjne lub inne).

Zajmuje się też produkcją radiową i telewizyjną na zlecenie koncernów medialnych, konsultingiem biznesowym oraz koordynowaniem projektów międzynarodowych.

O jego projektach regularnie mówią wszystkie najważniejsze redakcje w Polsce. Na pograniczu kongijsko-kameruńskim mieszkał z Pigmejami Baka w szałasach w środku lasu deszczowego. Eksplorował dżungle północnego Laosu, przyglądając się rytuałom magicznym i kulturze szamańskiej plemion Akha, Khamu i Lantan, a w Kambodży we współpracy z organizacją Heritage Watch tropił przemytników dzieł sztuki z XII wieku.

Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

Z plecakiem przejechał 64 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Mimo to, według swojej klasyfikacji nie jest podróżnikiem, choć często jest tak nazywany.

W Polsce promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną. Jest motorem napędowym trwającej od 2010 roku akcji ratowania afrykańskiej przyrody „Tatende”. Regularnie angażuje się też w inne akcje charytatywne i społeczne. Zainicjował akcję Rakstar dla podopiecznych fundacji Rak’n’Roll, za którą odebrał nagrodę Osobowość Roku 2019.

Jest przeciwnikiem kapeluszy a la Indiana Jones i festiwalu w Opolu a miłośnikiem stanu na granicy wyczerpania. Nurkuje, chodzi po górach, uprawia narciarstwo freeride’owe i rafting, gra w paintball i pokera sportowego oraz uprawia wszystkie sporty drużynowe świata. Jest uzależniony od rywalizacji i adrenaliny. Najlepiej czuje się w dżungli i na pustyni, nie wyobraża sobie życia bez muzyki i podróży.

W Radiu Zet prowadził audycję „Mapa świata” i serię poradnikową „W drogę!”. Jest też kojarzony z autorską audycją „Trójka Przekracza Granice” w Programie Trzecim Polskiego Radia, „Resztą świata” w radiowej Jedynce i z programem podróżniczym „Inny świat” w telewizji TTV. Jest jednym z współtwórców Radia 357.

Jest laureatem m.in. czterech statuetek Media Travel, nagrody Osobowość Roku oraz wyróżnień Afrykas i Esencja Natury, przyznawanych za projekty wspierające ekologię.

Jego reportaże były dwukrotnie nominowane do tytułu „Książka Roku” największego polskiego serwisu czytelniczego.

Otrzymał też nagrodę „Podróżnicza inspiracja” podczas międzynarodowych targów turystycznych we Wrocławiu i kilku nagród publiczności na festiwalach podróżniczych.

Był również dwukrotnie nominowany do nagrody Traveler National Geographic oraz Kolosów, najważniejszej polskiej nagrody podróżniczej. Od 2014 roku prowadzi galę ich rozdania, a od 2017 jest członkiem jury.

Zasiadał też m.in. w jury konkursu dokumentów festiwalu Afrykamera, konkursu fotograficznego Pro Club i Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.