“Samsara. Na drogach, których nie ma”

Wydawnictwo Otwarte, 2010

Bardzo chciałem, żeby to była „backpackerska” książka. Wesoła, przygodowa, o egzotycznych miejscach, ale też o tych, które wielu podróżnych dobrze zna. A jednocześnie – żeby odkrywała je na nowo, żeby trzeba się było nad nią pochylić, żeby zmuszała do myślenia i konfrontacji z własnymi uprzedzeniami. Chciałem, żeby miała w sobie te emocje, które przeżywam w drodze.

Znajdziecie tu więc zapis podróży przez backpackerską stolicę, Bangkok, Kalkutę czy Hanoi, ale i zamknięty przed turystami obóz maoistów w Nepalu, partyzanckie wiece, łapanie jadowitych węży, krwawe obrzędy w wioskach Akha w Laosie, ludzi którzy przełamują prawa fizyki siłą swojego umysłu i rzeki pełne krokodyli.

Ocenicie “Samsarę” wedle uznania, ale dla mnie to jest książka o tym, jak cudowny jest świat, i ile oferuje. I o tym, jak bardzo ważna jest tolerancja dla odmienności, otwarta głowa.

A po jej lekturze pewnie spakujecie plecak i pojedziecie gdzieś sami, dołączając tym samym do tysięcy polskich backpackerów, takich jak ja. Bo te nasze podróże to nie żadna czarna magia, to są przygody, które przeżyć może każdy. Wy również.

Tomek Michniewicz

Fragmenty recenzji:

Ta książka to niecodzienny, pełen humoru kalejdoskop zdarzeń sprowokowanych spontanicznością, otwartością myślenia i niespokojną dociekliwością. Tomek zaś, poza zdolnością podążania własną drogą, posiada cenny dar, patrząc – widzi.
Tomek Larek, tamtaram.pl

 

„Samsarę” Tomka Michniewicza powinien przeczytać każdy podróżnik i turysta. I zarośnięty typ w bojówkach z plecakiem, i biznesmen z teczką i laptopem, i opalone dziewczę w japonkach i wypielęgnowanych tipsach (choć na to nie liczę). Bo nie jest to jedynie książka o podróżach i miejscach, ale głębokie spojrzenie na świat – nawet nie samą Azję – człowieka, którego korzenie wrosły już równie głęboko w świątynie Angkoru, jak warszawski PKiN.
Onet.pl

 

“Michniewicz nie ma jeszcze trzydziestki ale uczy patrzeć i słuchać jak rasowy reportażysta. “
Janusz Wróblewski, Polityka

 

“To prawdziwa pełnometrażowa bajka dla dorosłych. I to oparta na faktach. Są tu upadające monarchie, zamieszki, maoistyczne obozy wojskowe, pustelnie, dżungle, wielkie nowoczesne miasta, trujące rośliny, niebezpieczne zwierzęta i podejrzani autochtoni. Bywa wesoło, bywa przerażająco. Strona po stronie, rozdział po rozdziale. Jednym słowem: dzieje się (…). I tak do ostatniego akapitu.”
Przekrój.pl

 

“Książkę czyta się znakomicie. Jest także pięknie wydana, a jednym z jej walorów są wspaniałe fotografie.”
Polska The Times

 

“To fragmentami przewodnik kulinarny, czasem książka przygodowa lub podręcznik historii. W dodatku dynamicznie montowany – za pomocą licznych retrospektyw autor przełamuje chronologię, szuka wspólnego mianownika dla nieraz skrajnie różnych od siebie kultur. (…) Intrygująca lektura, nie tylko dla tych, którzy najlepiej czują się ubrani w bojówki i polar.”
Hanna Rydlewska, “Exklusiv”