“Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”  

Wydawnictwo Otwarte, 2018.

Jak wspaniale jest – wśród tylu autorów, którzy chcą opisać tylko swój mały światek – odnaleźć od czasu do czasu takiego, który próbuje opisać świat w całości. Nawet jeśli to niemożliwe, jest to piękna próba.

MARTÍN CAPARRÓS

 

Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

czytaj więcej…


 

“Świat równoległy”  

Wydawnictwo Otwarte, 2015.

„Muzułmanie to terroryści”, mówią. Jednocześnie osiemdziesiąt procent ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu.

Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale po czterdziestce nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik.

Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat.

Każda kolejna podróż utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieją dwa równoległe światy. Jeden to ten, który wszyscy mamy w głowach, wdrukowany nam przez innych, a drugi to ten rzeczywisty. Z ich zderzeń powstała niniejsza książka – zbiór ośmiu reportaży z różnych kontynentów. Wszystkie o miejscach i ludziach, których wydaje nam się, że znamy.

Wydaje nam się.

czytaj więcej…

Lubimyczytać.pl: 7,8 (ocena czytelników). Książka nominowana w plebiscycie Książka Roku 2015.

 


 

“Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie”  

Wydawnictwo Otwarte, 2014

„Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili”. Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.

Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

czytaj więcej oraz MULTIMEDIA

Lubimyczytać.pl: 7,46 (ocena czytelników)

 


 

“Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”
Wydawnictwo Otwarte, 2011

Tomek Michniewicz wprowadza nas w zamknięty, niedostępny krąg najsłynniejszych łowców skarbów na świecie. Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia…

Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów. Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.

czytaj więcej…

Lubimyczytać.pl: 7,5 (ocena czytelników) 

 


“Samsara. Na drogach, których nie ma”
Wydawnictwo Otwarte, 2010

Debiut książkowy Tomka Michniewicza, znakomicie przyjęty przez krytykę i czytelników. Od recenzentów najważniejszych redakcji “Samsara” otrzymała wiele razy najwyższe noty, trafiła też na wszystkie główne listy bestsellerów w Polsce.Inspirująca opowieść o tym, co się dzieje, gdy wychodzi się z domu z biletem w jedną stronę.

To nie jest książka o nadludzkich wyczynach i niedostępnych miejscach, raczej hymn na cześć świata, wolności i radości życia. Napisana z niesamowitym humorem i dystansem do siebie, po prostu wciągająca historia o podróży przez Azję, i o azjatyckich czarach.

czytaj więcej oraz multimedia…

Lubimyczytac.pl: 7,4 (ocena czytelników)

“Polityka”: *****

“Bezpretensjonalna kronika, powieść-przewodnik, jaka się marzy każdemu globtroterowi. Pięć gwiazdek”.
Janusz Wróblewski, “Polityka”

“To właśnie szczerość najbardziej mnie urzekła. (…) Nabija się, ale nie obraża innych i zachowuje dystans do samego siebie.”
Krzysztof Jarymowicz, Gazeta Wyborcza

“To prawdziwa pełnometrażowa bajka dla dorosłych. I to oparta na faktach. Bywa wesoło, bywa przerażająco. Strona po stronie, rozdział po rozdziale. I tak do ostatniego akapitu.”
“Przekrój”

“To nie jest jedynie książka o podróżach i miejscach, ale głębokie spojrzenie na świat – nawet nie samą Azję – człowieka, którego korzenie wrosły już równie głęboko w świątynie Angkoru, jak warszawski PKiN.”
Onet.pl